PARAJEŹDZIECTWO

Sport jeździecki dla osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych.

Igrzyska Paraolimpijskie

Nasza zawodniczka Karolina Karwowska uzyskała prawo startu w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. 01 czerwca 2016 Międzynarodowa Federacja Jeździecka poinformowała Polski Komitet Paraolimpijski i Polski Związek Jeździecki o tym, że Polska uzyskała miejsce kwalifikujące  dla jednej pary jeździec-koń  upoważniające do uczestnictwa w Igrzyskach Para-Olimpijskich w Rio de Janeiro. Polski Związek Jeździecki wystąpił ze stosownym pismem do Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego z prośbą o podjęcie pozytywnej decyzji o udziale pary Karolina Karwowska – Emol w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Gratulujemy serdecznie zawodniczce i jej trenerce Natalii Kozłowskiej, która użyczyła Karolinie swojego sportowego, podstawowego konia.

Jest to ogromny sukces polskiego parajeździectwa, gdyż po raz pierwszy w historii polska zawodniczka zakwalifikowała się do igrzysk paraolimpijskich drogą kwalifikacji sportowej, czyli uzyskała odpowiednio wysoki wynik podczas zawodów kwalifikacyjnych.

Polska była już dwukrotnie reprezentowana na Igrzyskach Paraolimpijskich. W roku 2004 w Atenach i 2008 w Pekinie (jazda konna w Hong Kong). Na obu tych Igrzyskach to Polska jako kraj otrzymała miejsce/ zaproszenie od Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Jest to ogromny postęp jaki przez te 16 lat dokonał się w polskim parajeździectwie.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom wspierającym wysiłki Hippolandu w rozwijaniu tej pięknej dyscypliny.

Igrzyska Paraolimpijskie

KOLEJNE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE

ODBĘDĄ SIĘ W RIO DE JANEIRO/ BRAZYLIA

2 – 7 października 2016 roku

Do Igrzysk Hippoland przygotowuje

dwoje zawodników paraujeżdżenia:

Tomasza Zdańkowskiego i Karolinę Karwowską.

Bardzo prosimy o wspieranie ich wpłatami,

które umożliwią im treningi i wyjazdy na zawody kwalifikacyjne

Konto: Fundacja Hippoland – 81114010100000522826001001 z dopiskiem Rio

Link do strony Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016:
http://www.rio2016.org/en/the-games/paralympic/event

*******************************

W Igrzyskach Paraolimpijskich Londyn 2012 nie było polskich zawodników w jeździe konnej. Troje zawodników: Patrycja Gepner, Tomasz Zdańkowski i Mariusz Woszczek brało udział w programie przygotowań paraolimpijskich jednak nie uzyskali wystarczających wyników i nie zdobyli kwalifikacji. Zawodnikom życzymy powodzenia w kolejnych latach i wyników umożliwiających kwalifikację do Igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku.

**************************

Obszerna relacja z Igrzysk Hong Kong 2008 w archiwum 2008

* * *
Największym osiągnięciem sportowym HIPPOLANDU
jest wyjazd na Igrzyska Paraolimpijskie PEKIN 2008 reprezentacji Polski w ujeżdżeniu!
W roku 2004 w Atenach reprezentowaliśmy Polskę po raz pierwszy w historii.

Jesteśmy bardzo dumni z tego sukcesu i zrobimy wszystko, aby parajeździectwo w Polsce stale się rozwijało.

Na Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008
Polska była reprezentowana przez Patrycję Gepner na koniu Romeo.
Trenerem Patrycji był Jerzy Krukowski współwłaściciel Romeo.
Koniem opiekowała się jako luzaczka Małgorzata Pyrka – Majerkiewicz
a szefem reprezentacji była Jadwiga Maźnicka – Maciaszek, prezes HIPPOLANDU

Co to jest parajeździectwo? (kliknij, aby rozwinąć)

Parajeździectwo, czyli jeździectwo dla osób niepełnosprawnych obejmuje większość dyscyplin jeździeckich uprawianych przez zwykłych ludzi. Osoby niepełnosprawne uprawiają skoki przez przeszkody, rajdy długodystansowe, woltyżerkę, powożenie, ale najbardziej popularne i najszerzej rozwinięte jest ujeżdżenie, zwane, w przypadku osób niepełnosprawnych, paraujeżdżeniem.

Trenują i startują w zawodach osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, wadami wrodzonymi, bądź powypadkowymi ubytkami kończyn, niewidomi oraz osoby z innego rodzaju niepełnosprawnością, wynikającą z zaburzeń neurologicznych czy ortopedycznych. Parajeździectwo na szczeblu międzynarodowym nie obejmuje swoim zasięgiem osób z upośledzeniem umysłowym, dla których szeroką i ciekawą ofertę ma organizacja „Olimpiady Specjalne”. Na zawodach krajowych dopuszcza się do startów osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jednak mogą one startować poza konkursem lub na poziomie klasyfikacyjnym III, na którym trzeba wykazać się bardzo wysokimi umiejętnościami jeździeckimi.

Aby rywalizacja pomiędzy osobami o bardzo różnym stopniu niepełnosprawności była sprawiedliwa, wszyscy zawodnicy poddawani są procesowi klasyfikacji, po którym przydzieleni są do jednego z 5 poziomów sprawnościowych. Klasyfikacja przeprowadzana jest w gabinecie przez specjalnie przeszkolonych lekarzy lub rehabilitantów. Badanie trwa nawet do 60 minut. Czasem klasyfikator obserwuje dodatkowo zawodnika podczas jazdy konnej, jednak zdarza się to tylko w przypadku dużych wątpliwości, do którego poziomu powinien być przydzielony jeździec.
Specyficzny dla parajeździectwa system klasyfikacyjny opracowała pani Chris Meaden z Wielkiej Brytanii.

 • Poziom I a – jazda tylko stępem,
 • Poziom I b – jazda w większości stępem, z krótkimi odcinkami w kłusie,
 • Poziom II – jazda stępem i kłusem,
 • Poziom III – obowiązuje także galop,
 • Poziom IV – jeźdźcy muszą wykazać się umiejętnością wykonania chodów bocznych oraz pół piruetu w stępie.

Podczas zawodów jeźdźcy wykonują programy drużynowe lub rozgrzewkowe, indywidualne i dowolne. Zwykle przejazdy konkursowe odbywają się w kolejnych dniach. Pierwszy dzień zawodów to konkurs drużynowy, w którym biorą udział reprezentanci krajów, z których przyjechało minimum 3 zawodników. Dla jeźdźców, którzy nie mają zespołu (1-2 reprezentantów kraju) jest to konkurs rozgrzewkowy – coś w rodzaju próby generalnej. Wyniki tego konkursu nie są uwzględniane w rywalizacji medalowej.

Ujeżdżenie jest, jak do tej pory jedyną jeździecką konkurencją Paraolimpijską. Po raz pierwszy pojawiło się na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atlancie, w roku 1996, aż po 84 latach od momentu wprowadzenia jeździectwa do Igrzysk Olimpijskich (Sztokholm 1912).

Rok 1952 i Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach były dla paraujeżdżenia rokiem przełomowym. Na tych Igrzyskach Dunka Liz Hartel wywalczyła srebro w ujeżdżeniu. Liz była chora na poliomyelitis (choroba Heine-Medina) i poważnie niepełnosprawna, a mimo to wygrała z wieloma zdrowymi zawodnikami! Przed chorobą trenowała ujeżdżenie, ale jej zamiłowanie do koni i kontynuacja treningów już po chorobie przyczyniły się do znacznej poprawy zdrowia. Fakt ten uświadomił zarówno koniarzom jak i lekarzom niezwykłe zalety jeździectwa i jego znakomity wpływ na kondycję psychofizyczną zawodników. Wyczyn Liz Hartel zapisał się zarówno w rozwoju hipoterapii, jako metody rehabilitacji, a także w rozwoju sportu jeździeckiego osób niepełnosprawnych, który od tego momentu zaczął pojawiać się niezależnie w kilkunastu krajach.

Pierwsze krajowe zawody rozgrywano w latach 70-tych w Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy międzynarodowe zawody odbyły się w 1984 roku, w Nowym Jorku i były to Igrzyska Jeździeckie. W 1987, w Szwecji zorganizowane zostały Pierwsze Mistrzostwa Świata, w których wzięło udział około 20 jeźdźców z 8 krajów. Od tego momentu międzynarodowe zawody sportowe rozgrywano na świecie wielokrotnie:

1991 – II Mistrzostwa Świata Dania
1994 – III Mistrzostwa Świata Wielka Brytania
1996 – jeździectwo po raz pierwszy na Igrzyskach Paraolimpijskich ATLANTA (USA) – 16 krajów
1999 – IV MŚ Dania (zarówno na własnych jak i na pożyczanych koniach);
2000 – Igrzyska Paraolimpijskie w Sydney – na losowanych koniach – 71 jeźdźców z 23 krajów
2003 – V MŚ w Belgii (na własnych koniach). 33 kraje i 135 jeźdźców
2004 – Igrzyska Paraolimpijskie w Atenach – na własnych koniach – 29 krajów – 70 jeźdźców.
2007 – VI MŚ Wielka Brytania – 140 zawodników z 36 państw
2008 – Pekin Światowe Igrzyska – 78 jeźdźców

W roku 1989 powstał Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC), a już w roku 1991 został powołany Międzynarodowy Paraolimpijski Komitet Jeździecki (IPEC), który zajął się koordynowaniem i rozwijaniem parajeździectwa. IPEC przestał istnieć z końcem roku 2005. Po wieloletnich przygotowaniach parajeździectwo zostało włączone w struktury jeździeckiej. Przy Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej został utworzony Komitet Parajeździecki, który od początku 2006 roku kieruje światowym parajeździectwem. My w Polsce poszliśmy szybko tą samą drogą i utworzyliśmy na początku 2006 roku Komisję Parajeździecką przy Polskim Związku Jeździeckim. Mam przyjemność przewodniczyć tej komisji od początku jej istnienia.

Rozwój polskiego parajeździectwa wiąże się z powstaniem w roku 2000 Stowarzyszenia Jeździeckiego Osób Niepełnosprawnych HIPPOLAND, które od momentu zorganizowania w dniu 17 czerwca 2001 roku, Pierwszych Ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżeniu, do chwili obecnej stale i dynamicznie rozwija polskie parajeździectwo. Do tej pracy od roku 2005 intensywnie włączyła się także Fundacja Hippoland. W ciągu tych sześciu lat Hippoland zorganizował:

 • siedmiokrotnie Ogólnopolskie Zawody w Paraujeżdżeniu
 • sześciokrotnie Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu
 • trzykrotnie Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu
 • wyjazdy parajeździeckiej reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe do Czech (2005 i 2006), na Węgry (2004), do Rosji (2003), do Wielkiej Brytanii (2006), do Austrii (2007), do Norwegii (2007), na Mistrzostwa Europy do Portugalii –(2002), na Mistrzostwa Świata do Belgii (2003) i do Wielkiej Brytanii (2007).
 • szkolenie dla sędziów paraujeżdżenia – 2002
 • dziesięciokrotnie szkolenia dla trenerów i zawodników paraujeżdżenia.

Szczególnym sukcesem Hippolandu było zaproszenie Polski na Igrzyska Paraolimpijskie do Aten w 2004 roku, gdzie po raz pierwszy w historii nasz kraj był reprezentowany w jeździe konnej. Aktualnie do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008 przygotowuje się zawodniczka Patrycja Gepner, która na zawodach w Austrii w maju br. uzyskała wymagane minimum procentowe i ma szansę uzyskać kwalifikację na Igrzyska. W listopadzie 2007 Patrycja zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w Paraujeżdżeniu.

Wszystkich chętnych do uprawiania parajeździectwa zapraszamy do Hippolandu!

Jadwiga Maźnicka-Maciaszek

Przepisy (kliknij, aby rozwinąć)

AKTUALNE INFORMACJE O PARAJEŹDZIECTWIE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ POLSKIEGO ZWIĄZKU JEŹDZIECKIEGO www.pzj.pl

UWAGA!!!

Aktualne przepisy i regulaminy międzynarodowe paraujeżdżenia dostępne są  w języku angielskim na stronach FEI.

UWAGA ZAWODNICY I KLUBY PARAJEŹDZIECKIE !!!

DECYZJĄ ZARZĄDU PZJ Z DNIA 09.02.2010 KLUBY SPECJALIZUJĄCE SIĘ W PARAJEŹDZIECTWIE

ZOSTAŁY ZWOLNIONE Z OPŁAT;

CZŁONKOSTWA W STRUKTURACH PZJ,

REJESTRACYJNYCH I LICENCYJNYCH PZJ

 


Finansowanie
świadczeń opieki zdrowotnej

A. Zawodnicy do ukończenia 23 roku życia:
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 roku w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. Roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U.Nr139,poz.1134) –świadczenia opieki zdrowotnej finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia;

B. Zawodnicy zakwalifikowani do kadry narodowej w sportach olimpijskich i paraolimpijskich – świadczenia opieki zdrowotnej finansowane są z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia;

C. Zawodnicy inni, niż wskazani punktach A i B – świadczenia opieki zdrowotnej finansowane są przez zawodnika lub związek sportowy (świadczenia te nie są świadczeniami gwarantowanymi w rozumieniu ustawy z dnia 27sierpnia2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 


Dla zapominalskich i spóźnialskich ostatnia deska ratunku przed zawodami!

Lekarz medycyny sportowej:

Leszek Pajączkowski
Tel. 22 849-86-24

Odpłatnie